هزینه بهترین زمان آزمایش چکاپ تیروئید TSH مخفف هورمون محرک تیروئید است. آزمایش TSH یک آزمایش خون است که این هورمون را اندازه گیری می کند. تیروئید یک غده پروانه ای شکل کوچک است که در نزدیکی گلو قرار دارد.

تیروئید شما هورمون هایی می سازد که نحوه مصرف انرژی بدن را تنظیم می کنند. همچنین نقش مهمی در تنظیم وزن، دمای بدن، قدرت عضلات و حتی خلق و خوی شما دارد.

TSH در غده ای در مغز به نام هیپوفیز ساخته می شود. وقتی سطح تیروئید در بدن شما پایین است، غده هیپوفیز TSH بیشتری تولید می کند. وقتی سطح تیروئید بالا باشد،

غده هیپوفیز TSH کمتری تولید می کند. (هزینه بهترین زمان آزمایش چکاپ تیروئید) سطح TSH خیلی بالا یا خیلی پایین می تواند نشان دهد که تیروئید شما درست کار نمی کند.

نام های دیگر: تست تیروتروپین

چرا به آزمایش TSH نیاز دارم؟

 

اگر علائم هورمون تیروئید بیش از حد در خون خود (پرکاری تیروئید) یا هورمون تیروئید بسیار کم (کم کاری تیروئید) دارید، ممکن است به آزمایش TSH نیاز داشته باشید. علائم پرکاری تیروئید که به عنوان پرکاری تیروئید نیز شناخته می شود عبارتند از:

اضطراب
کاهش وزن
لرزش در دست ها
افزایش ضربان قلب
پف کردگی
برآمدگی چشم
مشکل در خوابیدن
علائم کم کاری تیروئید که به عنوان کم کاری تیروئید نیز شناخته می شود عبارتند از:

افزایش وزن
خستگی
ریزش مو
تحمل کم برای دماهای سرد
دوره های قاعدگی نامنظم
یبوست

در طول آزمایش TSH چه اتفاقی می افتد؟

یک متخصص مراقبت های بهداشتی با استفاده از یک سوزن کوچک از رگ بازوی شما نمونه خون می گیرد. پس از وارد کردن سوزن، مقدار کمی خون در یک لوله آزمایش یا ویال جمع آوری می شود. هنگامی که سوزن داخل یا خارج می شود ممکن است کمی احساس سوزش کنید. این معمولا کمتر از پنج دقیقه طول می کشد.

 

آیا برای آماده شدن برای آزمون باید کاری انجام دهم؟

برای آزمایش خون TSH نیازی به آمادگی خاصی ندارید. اگر پزشک شما آزمایش‌های خون دیگری را تجویز کرده است، ممکن است لازم باشد چندین ساعت قبل از آزمایش ناشتا باشید (نخورید یا ننوشید). ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی به شما اطلاع می‌دهد که دستورالعمل‌های خاصی برای دنبال کردن وجود دارد.

این نتایج چه معنی ای می دهد؟

سطح TSH بالا می تواند به این معنی باشد که تیروئید شما به اندازه کافی هورمون های تیروئیدی تولید نمی کند،(هزینه بهترین زمان آزمایش چکاپ تیروئید) وضعیتی به نام کم کاری تیروئید. سطوح پایین TSH می تواند به این معنی باشد که تیروئید شما بیش از حد هورمون تولید می کند،

وضعیتی به نام پرکاری تیروئید. آزمایش TSH توضیح نمی دهد که چرا سطح TSH خیلی بالا یا خیلی پایین است. اگر نتایج آزمایش شما غیرطبیعی باشد، احتمالاً پزشک آزمایشات بیشتری را برای تعیین علت مشکل تیروئید شما تجویز می کند. این آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

آزمایشات هورمون تیروئید T4
آزمایشات هورمون تیروئید T3
آزمایش هایی برای تشخیص بیماری گریوز، یک بیماری خود ایمنی که باعث پرکاری تیروئید می شود
آزمایش هایی برای تشخیص تیروئیدیت هاشیموتو، یک بیماری خود ایمنی که باعث کم کاری تیروئید می شود.

 

آیا چیز دیگری در مورد آزمایش TSH وجود دارد که باید بدانم؟

تغییرات تیروئید ممکن است در دوران بارداری اتفاق بیفتد. این تغییرات معمولاً قابل توجه نیستند، اما برخی از زنان ممکن است در دوران بارداری به بیماری تیروئید مبتلا شوند. پرکاری تیروئید تقریباً در یک مورد از هر 500 بارداری رخ می دهد،

در حالی که کم کاری تیروئید تقریباً در یک مورد از هر 250 بارداری رخ می دهد. پرکاری تیروئید و کمتر اوقات کم کاری تیروئید ممکن است بعد از بارداری باقی بماند. اگر در دوران بارداری دچار بیماری تیروئید شوید،

پس از تولد نوزاد، پزشک وضعیت شما را تحت نظر خواهد گرفت. اگر سابقه بیماری تیروئید دارید، اگر باردار هستید یا در فکر باردار شدن هستید، حتما با پزشک خود صحبت کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *