آیا داشتن دفترچه بیمه در هنگام آزمایش الزامیست ؟

خیر؛ داشتن دفترچه بیمه الزامی نیست ولی با داشتن دفترچه بیمه بخشی از هزینه آزمایش توسط سازمان ارائه دهنده بیمه به آزمایشگاه پرداخت شده و شما مبلغ کمتری می پردازید اما در صورت نداشتن دفترچه بیمه بایستی کل تعرفه آزاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور را پرداخت نمایید .

آیا ناشتا بودن برای انجام تمامی آزمایشات الزامی می‌باشد؟

خیر. در آزمایشات خونی که مقدار قند و چربی سنجیده می‌شود نیاز به ناشتا بودن است. علاوه بر این، در آزمایشات آهن سرم، ویتامین B12، ,ویتامین B کمپلکس، پنل کلیه و کبد نیاز به ناشتا بودن پیش از انجام آزمایش می‌باشد. میزان لازم برای ناشتا بودن معمولا بین ۸ تا ۱۲ ساعت متغیر است.

اگر حواسمان نباشد و قبل از انجام آزمایش چیزی بخوریم، چه باید کرد؟

خوردن و آشامیدن ممکن است باعث ایجاد خطا در نتایج آزمایش شود. در این صورت بهتر است تا با پزشک خود تماس بگیرید و در خصوص اینکه آیا انجام آزمایش امکان‌پذیر می‌باشد یا خیر صحبت کنید.

آیا تشخیص بیماری‌هایی مثل هپاتیت یا HIV با انجام آزمایش خون و چکاپ کامل امکان‌پذیر است؟

تشخیص برخی از بیماری‌ها نیاز به انجام آزمایشات بخصوص و تعریف شده دارد. لذا بیماری‌های مذکور با انجام چکاپ کامل نیز قابل شناسایی نبوده و نیاز است تا پروتکل‌ها و روش‌هایی آزمایشی پیش‌بینی شده انجام شوند.

آزمایشگاه سما چطور نمونه خون را به آزمایشگاه ارسال می‌کند؟

نمونه‌گیر سما برای انتقال نمونه خون از cool box استفاده می‌کند. نمونه‌های خون در کمتر از یک ساعت به آزمایشگاه مورد نظر ارسال خواهد شد.

آیا خدمات آزمایش و چکاپ در منزل تحت پوشش بیمه است ؟

بله. خدمات آزمایش و چکاپ در منزل آزمایشگاه سما تحت پوشش انواع بیمه‌های پایه و تکمیلی است.

من نسخه ندارم. چگونه می‌توانم از خدمات آزمایش یا چکاپ استفاده کنم؟

بسیاری از چکاپ‌ها بدون داشتن نسخه قابل انجام هستند.