چکاپ کم خونی معمولا از 3 بخش تشکیل شده است: کل تعداد گلبول ها، سطح متابولیک و سطح لیپید. هر آزمایشی نتایج متفاوتی داشته و با تحلیل های مختلفی همراه است.

نتایج این 3 بخش متفاوت از یکدیگر نیست بلکه در یک ستون و تحت عنوان “test name” قرار می گیرند. چکاپ کم خونی زیر هر آزمایش، بخش های دیگری وجود دارد که تصویر کلی از سلامت فرد را نشان می دهد.

آزمایش CBC

آزمایش CBC همان شمارش کامل سلولهای خونی است که توسط یک آزمایش خون ساده جهت اندازه گیری سلولهای خونی از جمله گلبول قرمز,گلبول ، سفید,هموگلوبین,پلاکت و هماتوکریت انجام میشود.

این آزمایش از آزمایش های روتین در چکاپ کامل محسوب می شود و اطلاعات بسیار مهمی در تشخیص طیف وسیعی از بیماریها در اختیار پزشک قرار می دهد.

تعداد گلبول های قرمز (RBC)

گلبول های قرمز، اکسیژن را به بافت های بدن می رساند و وجود آن ها برای سلامت و عملکرد بدن بسیار مهم است.(چکاپ کم خونی) با شمارش گلبول های قرمز می توان حجم این گلبول ها را در یک فرد تخمین زد و اگر نتایج بالا یا پایینتر از حد نرمال باشد،

می تواند نشانه یک بیماری باشد. به هرحال با استفاده از این نوع آزمایش نمی توان دلیل بیماری ها و مشکلات را در بدن پیدا کرد بلکه باید از آزمایشات دیگری نیز استفاده نمود.

تعداد گلبول های سفید (WBC)

برای تفسیر آزمایش خون باید بدانید که گلبول های سفید معروف به لوکوسیت یکی از اجزای اصلی سیستم ایمنی بدن است. بالا بودن تعداد گلبول های سفید می تواند نشان دهنده وجود عفونت باشد.

درحالیکه پایین بودن آن می تواند نشانه بیماری های مختلفی مثل اچ.آی.وی/ ایدز و لوپوس باشد.

برخی از رایج‌ترین فاکتورهای که در آزمایش خون بررسی می‌شود، شمارش کامل خون (CBC) و تست میزان مواد مغذی حیاتی مانند آهن یا ویتامین‎های گروه B است. در آزمایش معمول شمارش سلول‎های خونی (CBC)،

گلبول‎‌های سفید خون، گلبول‎‌های قرمز و پلاکت‌‎ها بررسی می‌شوند. میزان هموگلوبین و هماتوکریت از این روش به دست می‌آید که برای تشخیص کم‎‌خونی‎‌ها از آن استفاده می شود. سطح غیر طبیعی این موارد ممکن است،

نشانگر کمبودهای غذایی، کمبود آهن، بیماری‎‌های مربوط به مغز استخوان، التهاب بافت،(چکاپ کم خونی) عفونت، بیماری قلبی عروقی و سرطان باشد. اعلام نتیجه این آزمایش تقریبا 24 ساعت زمان نیاز دارد.

آمادگی برای انجام آزمایش خون

همه موادی که خورده و نوشیده می‌شود، حاوی ویتامین‌‎ها، پروتئین‎‌ها و سایر مواد مغذی است پس از فرایند هضم، از طریق جریان خونی، به سلول‌های هدف ارسال می‌شود. بنابراین در انجام آزمایش خون و برای بررسی املاح و ویتامین‌ها،

توصیه می‌شود بین 8 تا 12 ساعت ناشتایی وجود داشته باشد تا نتیجه کاذب ثبت نشود. بنابراین هر فردی که قصد انجام آزمایش چکاپ سلامت سالمندان را دارد، باید حداقل 8 تا 12 ساعت ناشتایی را تجربه کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *