آزمایش ایدز

علائم نحوه تست آزمایش بیماری ایدز HIV در منزل نشان می دهد که آیا شما به HIV (ویروس نقص ایمنی انسانی) آلوده هستید یا خیر. اچ‌آی‌وی ویروسی است که به سلول‌های سیستم ایمنی حمله کرده و آن‌ها را از بین می‌برد.

این سلول ها از بدن شما در برابر میکروب های بیماری زا مانند باکتری ها و ویروس ها محافظت می کنند. اگر سلول های ایمنی زیادی را از دست بدهید، بدن شما در مبارزه با عفونت ها و سایر بیماری ها دچار مشکل می شود.

سه نوع اصلی آزمایش HIV وجود دارد:

تست آنتی بادی این آزمایش آنتی بادی های HIV را در خون یا بزاق شما جستجو می کند. هنگامی که در معرض باکتری ها یا ویروس هایی مانند HIV قرار می گیرید،

سیستم ایمنی بدن شما آنتی بادی می سازد. آزمایش آنتی بادی اچ آی وی می تواند تشخیص دهد که آیا شما از 3 تا 12 هفته پس از ابتلا به HIV دارید یا خیر.

این به این دلیل است که ممکن است چند هفته یا بیشتر طول بکشد تا سیستم ایمنی بدن شما آنتی بادی برای HIV بسازد. ممکن است بتوانید آزمایش آنتی بادی HIV را در خلوت خانه خود انجام دهید.

تست آنتی بادی / آنتی ژن HIV. این آزمایش آنتی بادی ها و آنتی ژن های HIV را در خون بررسی می کند. آنتی ژن بخشی از ویروس است.

باعث ایجاد پاسخ ایمنی می شود. اگر در معرض HIV قرار گرفته اید، آنتی ژن ها قبل از ساخته شدن آنتی بادی های HIV در خون شما ظاهر می شوند.

این آزمایش معمولاً می تواند HIV را در عرض 2 تا 6 هفته پس از عفونت پیدا کند. آزمایش آنتی بادی / آنتی ژن HIV یکی از رایج ترین انواع آزمایش HIV است.

بار ویروسی HIV این آزمایش میزان ویروس HIV را در خون اندازه گیری می کند. این می تواند HIV را سریعتر از آزمایش آنتی بادی و آنتی بادی / آنتی ژن پیدا کند، اما بسیار گران است. بیشتر برای نظارت بر عفونت HIV استفاده می شود.

آن برای چه کاری استفاده می شود؟

آزمایش اچ آی وی برای تشخیص اینکه آیا شما به HIV آلوده شده اید یا خیر، استفاده می شود. HIV ویروسی است که باعث ایدز (سندرم نقص ایمنی اکتسابی) می شود.

اکثر افراد مبتلا به HIV ایدز ندارند. افراد مبتلا به ایدز تعداد بسیار کمی سلول های ایمنی دارند و در معرض خطر ابتلا به بیماری های تهدید کننده زندگی از جمله عفونت های خطرناک،

نوع شدید ذات الریه و برخی سرطان ها از جمله سارکوم کاپوزی هستند. اگر اچ آی وی زود تشخیص داده شود، می توانید داروهایی برای محافظت از سیستم ایمنی بدن خود دریافت کنید. داروهای HIV ممکن است از ابتلا به ایدز جلوگیری کنند.

چرا به آزمایش HIV نیاز دارم؟

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) توصیه می کند که همه افراد بین 13 تا 64 سال حداقل یک بار به عنوان بخشی از مراقبت های بهداشتی روتین آزمایش HIV انجام دهند.

همچنین اگر در معرض خطر ابتلا به عفونت هستید، ممکن است نیاز به آزمایش HIV داشته باشید. اچ‌آی‌وی عمدتاً از طریق تماس جنسی و خون منتقل می‌شود، بنابراین ممکن است در معرض خطر ابتلا به HIV باشید.

اچ‌آی‌وی می‌تواند در حین تولد و از طریق شیر مادر از مادر به کودک سرایت کند، بنابراین اگر باردار هستید، ممکن است پزشک آزمایش HIV را تجویز کند.

داروهایی وجود دارد که می توانید در دوران بارداری و زایمان مصرف کنید (علائم نحوه تست آزمایش بیماری ایدز HIV در منزل) تا خطر سرایت بیماری به جنین را تا حد زیادی کاهش دهید

برای آزمایش خون در آزمایشگاه:

یک متخصص مراقبت های بهداشتی با استفاده از یک سوزن کوچک از رگ بازوی شما نمونه خون می گیرد.

پس از وارد کردن سوزن، مقدار کمی خون در یک لوله آزمایش یا ویال جمع آوری می شود.

هنگامی که سوزن داخل یا خارج می شود ممکن است کمی احساس سوزش کنید. این معمولا کمتر از پنج دقیقه طول می کشد.

برای آزمایش خانگی، باید یک نمونه بزاق از دهان یا یک قطره خون از نوک انگشت خود بگیرید.

کیت آزمایش دستورالعمل هایی را در مورد نحوه دریافت نمونه، بسته بندی و ارسال آن به آزمایشگاه ارائه می دهد.

آزمایش بزاق، از ابزار مخصوص کاردک مانند برای برداشتن سواب از دهان خود استفاده خواهید کرد.

خون آنتی بادی نوک انگشت، از ابزار مخصوصی برای سوراخ کردن انگشت و جمع‌آوری نمونه خون استفاده می‌کنید.

اطلاعات بیشتر در مورد آزمایش در خانه، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید.

آیا برای آماده شدن برای آزمون باید کاری انجام دهم؟

برای آزمایش HIV نیازی به آمادگی خاصی ندارید. اما باید قبل و/یا بعد از آزمایش با یک مشاور صحبت کنید تا در صورت تشخیص HIV بهتر بتوانید معنی نتایج و گزینه های درمانی خود را درک کنید.

آیا خطری برای آزمایش وجود دارد؟

انجام هر گونه آزمایش غربالگری HIV خطر بسیار کمی دارد. اگر از آزمایشگاه آزمایش خون بگیرید، ممکن است درد خفیفی یا کبودی در نقطه ای که سوزن گذاشته شده است داشته باشید، اما بیشتر علائم به سرعت از بین می روند.

این نتایج چه معنی ای می دهد؟

اگر نتیجه شما منفی است، به این معنی است که HIV ندارید. (علائم نحوه تست آزمایش بیماری ایدز HIV در منزل) نتیجه منفی ممکن است به این معنی باشد که شما HIV دارید، اما هنوز زود است.

ممکن است چند هفته طول بکشد تا آنتی بادی ها و آنتی ژن های HIV در بدن شما ظاهر شوند. اگر نتیجه شما منفی باشد،

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است آزمایش های اضافی اچ آی وی را در تاریخ بعدی درخواست کند.

اگر نتیجه شما مثبت باشد، یک آزمایش پیگیری برای تایید تشخیص دریافت خواهید کرد. اگر هر دو آزمایش مثبت باشد،

به این معنی است که شما HIV دارید. این بدان معنا نیست که شما ایدز دارید. (علائم نحوه تست آزمایش بیماری ایدز HIV در منزل) در حالی که هیچ درمانی برای HIV وجود ندارد،

این بیماری را می توان به طور موثر با دارو کنترل کرد. دارویی که برای درمان HIV استفاده می شود، درمان ضد رتروویروسی (ART) نامیده می شود.

ART می تواند میزان HIV را در خون به میزان قابل توجهی کاهش دهد. افراد مبتلا به HIV که قبل از پیشرفت بیماری از ART استفاده می کنند؛

می توانند زندگی طولانی و سالمی داشته باشند. اگر با HIV زندگی می کنید، مهم است که به طور منظم به پزشک خود مراجعه کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *