چکاپ سرطان

آزمایش چکاپ نشانه سرطان متاسفانه بشر امروز بیماری های گوناگونی را تجربه می کند که گاها صعب العلاج هستند. برای مثال سرطان از جمله همین موراد است که به دلیل سختی در معالجه، برای انسان بسیار ترسناک به نظر می رسد.

اما این ترس از گذشته است که علم هنوز موفق به درمان این بیماری خطرناک نشده بود. سرطان اگر به موقع تشخیص داده شود، می تواند درمان شده و بیمار به زندگی عادی خود باز گردد.

برخی از انواع سرطان ها نیز به صورت غده های خوش خیم خود را نشان می دهند که کشنده نیستند. لذا اگر پزشک به شما بگوید به سرطان مبتلا شده اید، با تصور قدیم به آن فکر نکرده و درمان را شروع کنید.

در ابتدا لازم است آزمایشاتی انجام گیرد تا مرحله بیماری و شدت ان تشخیص داده شده و روش درمانی مناسب مورد استفاده قرار گیرد. با مطالعه این مقاله با انواع آزمایشات خون تشخیص سرطان آشنا خواهید شد.

برای تشخیص سرطان به منظور کمک به شناسایی بیماران سرطانی به کار می رود. نمونه خون که برای تشخیص سرطان به آزمایشگاه فرستاده می شود،(آزمایش چکاپ نشانه سرطان)

سلول های سرطانی یا پروتئین ها و موادی که توسط این سلول ها تولید می شود مورد بررسی قرار می گیرد. در بدن ما سلول ها به صورت کنترل شده رشد و تقسیم می شوند؛

ولی در اثر عواملی ممکن است سلول بدون در نظر گرفتن مراکز کنترل تقسیم شود. تقسیم سلول ها باعث تولید تومور می کند

آزمایش شمارش کامل سلول های خونی یا CBC

یک غربالگری برای انجام آزمایش چکاپ نشانه سرطان تشخیص سرطان به شمار می رود. غربالگری به تشخیص و شناسایی زودهنگام سرطان کمک می‌کند. غربالگری سرطان عبارت است از مجموعه‌ای از تست‌های پزشکی که اگر پاسخ تست غربالگری منفی بود،

خیال فرد آزمایش دهنده آسوده می‌گردد، اما اگر پاسخ مثبت بود دال بر وجود سرطان نیست، بلکه فرد را ملزم به انجام آزمایش‌های تکمیلی و پیگیری می‌نماید. چنانچه در آزمایش‌ها تکمیلی نیز وجود سرطان تأیید شد.

به دلیل تشخیص زودهنگام از طریق غربالگری جای هیچ‌ گونه نگرانی برای فرد نیست چرا که اساساً هدف اصلی انجام غربالگری این است که سرطان را در مراحل اولیه یعنی زمانی که هیچ علائم و نشانه‌ای ندارد،

شناسایی کند که به دنبال این تشخیص به هنگام پروسه درمان کوتاه‌تر و در دسترس تر و نتیجه‌بخش‌تر خواهد بود. آزمایش CBC یک آزمایش رایج و ساده می باشد که در آن سلول های خونی بررسی و شمارش می شوند.

در سرطان ها ممکن است تعداد سلول های خونی افزایش یا کاهش یابند بنابراین از آزمایش CBC به عنوان یک آزمایش غربالگری استفاده می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *