چکاپ سلامت مردان در منزل

چکاپ سلامت هورمونی مردان در منزل، شما باید به طور منظم به پزشک خود مراجعه کنید، حتی اگر احساس سلامتی می کنید. هدف از این بازدیدها عبارت است از:

صفحه نمایش مشکلات پزشکی
خطر ابتلا به مشکلات پزشکی آینده را ارزیابی کنید
یک سبک زندگی سالم را تشویق کنید
واکسیناسیون را به روز کنید
حتی اگر احساس خوبی دارید، همچنان باید برای معاینات منظم به ارائه دهنده خود مراجعه کنید. این بازدیدها می تواند به شما در جلوگیری از مشکلات در آینده کمک کند.

به عنوان مثال، تنها راه برای اطلاع از فشار خون بالا این است که به طور منظم آن را چک کنید. قند خون بالا و سطح کلسترول بالا نیز ممکن است،

در مراحل اولیه علائمی نداشته باشند. آزمایش خون ساده می تواند این شرایط را بررسی کند.

زمان های خاصی وجود دارد که باید به ارائه دهنده خود مراجعه کنید. در زیر دستورالعمل های غربالگری برای مردان 40 تا 64 ساله آورده شده است.

غربالگری فشار خون

حداقل هر 2 سال یک بار فشار خون خود را چک کنید. اگر عدد بالا (عدد سیستولیک) از 120 تا 139 میلی متر جیوه یا عدد پایین (عدد دیاستولیک) از 80 تا 89 میلی متر جیوه باشد، باید هر سال آن را بررسی کنید.

اگر عدد بالایی 130 یا بیشتر یا عدد پایینی 80 یا بیشتر است، یک قرار ملاقات با ارائه دهنده خود بگذارید تا یاد بگیرید چگونه می توانید فشار خون خود را کاهش دهید.

دیابت، بیماری قلبی، مشکلات کلیوی یا برخی شرایط دیگر دارید، ممکن است لازم باشد فشار خون خود را بیشتر چک کنید، اما باز هم حداقل یک بار در سال.

مراقب غربالگری فشار خون در منطقه خود باشید. از ارائه دهنده خود بپرسید که آیا می توانید برای بررسی فشار خون خود مراجعه کنید.

غربالگری کلسترول و پیشگیری از بیماری های قلبی

سن توصیه شده برای شروع غربالگری کلسترول 35 سالگی برای مردانی است که هیچ فاکتور خطر شناخته شده ای برای بیماری عروق کرونر قلب ندارند.
پس از شروع غربالگری کلسترول، کلسترول شما باید هر 5 سال یکبار بررسی شود.
اگر تغییراتی در سبک زندگی (از جمله افزایش وزن و رژیم غذایی) ایجاد شد، آزمایش را زودتر از زمان مورد نیاز تکرار کنید.
اگر سطح کلسترول بالا، دیابت، بیماری قلبی، مشکلات کلیوی یا برخی شرایط دیگر دارید، ممکن است نیاز به معاینه بیشتر داشته باشید.

غربالگری سرطان کولورکتال

اگر زیر 45 سال دارید، با ارائه دهنده خود در مورد غربالگری صحبت کنید. اگر سابقه خانوادگی قوی سرطان روده بزرگ یا پولیپ دارید،

ممکن است نیاز به غربالگری داشته باشید. در صورت داشتن عوامل خطر مانند سابقه بیماری التهابی روده یا پولیپ، ممکن است غربالگری در نظر گرفته شود.

اگر 45 تا 75 ساله هستید، چکاپ سلامت هورمونی مردان در منزل، باید از نظر سرطان روده بزرگ غربالگری شوید. چندین آزمایش غربالگری موجود است:

آزمایش خون مخفی مدفوع (gFOBT) یا آزمایش ایمونوشیمیایی مدفوع (FIT) هر سال

آزمایش sDNA مدفوع هر 1 تا 3 سال یکبار سیگموئیدوسکوپی انعطاف پذیر هر 5 سال یا هر 10 سال یکبار با آزمایش مدفوع FIT هر سال انجام می شود.

سی تی کولونوگرافی (کولونوسکوپی مجازی) هر 5 سال یکبار،

کولونوسکوپی هر 10 سال یکبار، اگر عوامل خطر سرطان روده بزرگ مانند موارد زیر را دارید ممکن است بیشتر به کولونوسکوپی نیاز داشته باشید:

کولیت زخمی

سابقه شخصی یا خانوادگی سرطان کولورکتال
سابقه رشد به نام پولیپ آدنوماتوز
معاینه دندانپزشکی

هر سال یک یا دو بار برای معاینه و تمیز کردن به دندانپزشک بروید. دندانپزشک شما ارزیابی می کند که آیا نیاز به ویزیت های مکرر دارید یا خیر.

غربالگری دیابت

اگر بالای 44 سال سن دارید، باید هر 3 سال یکبار غربالگری شوید.

داشتن BMI بیش از 25 به این معنی است که شما اضافه وزن دارید. اگر اضافه وزن دارید، باید از سن 35 سالگی غربالگری شوید.

اگر فشار خون شما بالاتر از 130/80 میلی‌متر جیوه باشد یا سایر عوامل خطر دیابت را داشته باشید، ممکن است پزشک سطح قند خون شما را برای دیابت آزمایش کند.

ایمن سازی ها

شما باید هر سال واکسن آنفولانزا بزنید.
از ارائه دهنده خود بپرسید که آیا باید واکسنی برای کاهش خطر ابتلا به عفونت پنوموکوکی (که باعث نوعی پنومونی می شود) دریافت کنید.
اگر قبلاً در دوران نوجوانی واکسن کزاز-دیفتری و سیاه سرفه بدون سلول (Tap) را دریافت کرده اید، باید یک بار به عنوان بخشی از واکسن های کزاز-دیفتری خود استفاده کنید. شما باید هر 10 سال یک بار یک تقویت کننده کزاز-دیفتری داشته باشید.
ممکن است در سن 50 سالگی یا بعد از آن، واکسن زونا یا تبخال زوستر دریافت کنید.
در صورتی که برای شرایط خاصی در معرض خطر بالا هستید، ممکن است ارائه دهنده شما واکسیناسیون های دیگری را توصیه کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *