آزمایش ACTH چیست؟

آزمایش ACTH میزان هورمون آدرنوکورتیکوتروپیک (ACTH) را در خون شما اندازه‌گیری می‌کند. ACTH هورمونی است که توسط غده هیپوفیز در مغز شما تولید می‌شود. غده هیپوفیز غده کوچکی است که “غده اصلی” نامیده می‌شود، زیرا هورمون‌هایی را تولید می‌کند که عملکرد غدد دیگر را در بدن شما کنترل می‌کنند.

ACTH چه می‌کند؟

ACTH غدد فوق کلیوی را که در بالای کلیه‌های شما قرار دارند، تحریک می‌کند تا هورمون کورتیزول را ترشح کنند. کورتیزول به بدن شما کمک می‌کند تا به استرس پاسخ دهد و در بسیاری از عملکردهای مهم بدن مانند تنظیم قند خون، فشار خون و التهاب نقش دارد.

چه زمانی آزمایش ACTH انجام می‌شود؟

پزشک شما ممکن است آزمایش ACTH را برای کمک به تشخیص یا نظارت بر بیماری‌های مختلفی که بر غدد فوق کلیوی یا غده هیپوفیز تأثیر می‌گذارند، تجویز کند. این بیماری‌ها عبارتند از:

بیماری آدیسون: این بیماری زمانی رخ می‌دهد که غدد فوق کلیوی به اندازه کافی کورتیزول تولید نکنند.

آزمایش ACTH چیست؟
بیماری کوشینگ: این بیماری زمانی رخ می‌دهد که غدد فوق کلیوی کورتیزول بیش از حد تولید کنند.
سندرم کوشینگ: این بیماری زمانی رخ می‌دهد که بدن شما به دلیل مصرف طولانی مدت داروهای کورتیکواستروئید، کورتیزول بیش از حد تولید کند.
تومورهای هیپوفیز یا غدد فوق کلیوی: تومورها می‌توانند باعث تولید بیش از حد یا کم ACTH یا کورتیزول شوند.

آزمایش ACTH چگونه انجام می‌شود؟

آزمایش ACTH یک آزمایش خون ساده است. معمولاً صبح زود، زمانی که سطح ACTH شما در بالاترین سطح خود است، نمونه خون از شما گرفته می‌شود. ممکن است لازم باشد قبل از آزمایش ناشتا باشید.

نتایج آزمایش ACTH به چه معناست؟

سطوح ACTH که خیلی بالا یا خیلی پایین است ممکن است نشان دهنده یک مشکل با غدد فوق کلیوی یا غده هیپوفیز باشد. با این حال، پزشک شما برای تشخیص قطعی، نتایج آزمایش ACTH را با سایر عوامل از جمله سابقه پزشکی و علائم شما در نظر می‌گیرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *