اگه یادتون باشه توی پست قبلی در مورد انواع سلول های خونی توی آزمایش خون توضیح دادیم؛ حالا قراره توی پست امروز با هم با بقیه موارد تست شده در آزمایش خون آشنا بشیم. پس تا آخر پست رو با دقت بخون

آزمایش هماتوکریت (Hct)

آزمایش می کند که چه نسبتی از خون از گلبول های قرمز تشکیل شده است. در تشخیص کم خونی یا غلظت خون، در کنار سایر شرایط پزشکی مفید است.

آزمایش هموگلوبین (Hgb)

هموگلوبین پروتئینی است که در گلبول های قرمز موجود است و اکسیژن را از ریه ها به بافت های بدن می فرستد. آزمایش هموگلوبین در تشخیص کم خونی نیز مفید است، بسیاری از پزشکان این آزمایش را به آزمایش هماتوکریت ترجیح می دهند.

آزمون میانگین حجم جسمی Mean corpuscular volume (MCV)

حجم متوسط گلبول های قرمز یا فضایی که هر گلبول قرمز پر می کند، از طریق این آزمایش اندازه گیری می شود. نتایج خارج از محدوده طبیعی می تواند نشانه ای از کم خونی یا سندرم خستگی مزمن باشد.

 

میانگین تست هموگلوبین گلبولی (MCH)

این تست، میانگین هموگلوبین موجود در هر گلبول قرمز را آزمایش می کند. سطوح بالا نشانه احتمالی کم خونی و سطوح پایین نشانه احتمالی سوء تغذیه است.

 

تست پراکندگی گلبول قرمز (RDW یا RCDW)

توزیع گلبول های قرمز، در واقع میزان پراکندگی آن‌ها را در خون آزمایش میکند ولی اندازه آنها را نمیسنجد. سطوح خارج از محدوده طبیعی می تواند شرایطی مانند کم خونی، سوء تغذیه و بیماری کبد را نشان دهد.

 

شمارش پلاکت

پلاکت ها سلول های کوچکی هستند که به لخته شدن خون کمک می کنند. این آزمایش تعداد پلاکت های موجود در خون را اندازه گیری می کند. اگر آزمایش، میزان بالا را مشخص کند، می تواند نشان دهنده کم خونی، سرطان یا عفونت باشد، در حالی که تعداد کم می تواند از بهبود زخم ها جلوگیری کند و منجر به خونریزی شدید شود.

 

میانگین حجم پلاکت (MPV)

حجم پلاکت ها را در خون آزمایش می کند. حجم کم پلاکت می تواند باعث بی نظمی در خونریزی شود، در حالی که حجم پلاکت زیاد می تواند خطر حمله قلبی یا سکته مغزی را افزایش دهد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *